Na počest našeho dědečka a táty, Bohumila Metelky, jsme si nechali obličeje začernit uhlím. Jsme také černí baroni!
Když se na počátku devadesátých let rozhodl Milan Metelka navázat na rodinnou tradici a oživit likérku, kterou v padesátých letech zlikvidoval komunistický režim, otec Bohumil jej od plánu zrazoval. „My přece nic nemáme, v restituci jsme nic nedostali, žádné vybavení neexistuje, nejsou receptury, není nic,“ snažil se mu vymluvit nápad na obnovení značky Metelka v likérnickém oboru.
I přes počáteční nedůvěru ale svému synovi stejně s rozjezdem firmy pomohl. A mohl na něj být pyšný. Likérce se po nesnadném startu začalo dařit a daří se jí dodnes. Zásluhu na úspěchu značky v posledních letech má i další pokračovatel rodu – Milanův syn Jan. Jako provozní ředitel má zodpovědnost za to, aby ve výrobě, stáčírně i logistice všechno klapalo. K úspěchu rumu Black Stamp, tedy k poctě Bohumilu Metelkovi, každý přispěl svým nezbytným dílem.
Provozní ředitel je občas i skladník
Role ve firmě mají Metelkovi přesně dané. Teprve díky jejich souhře ale může likérka fungovat, jak má. „Honza se zabývá provozem. Objednává suroviny, plánuje výrobu, zásobování, stará se o zaměstnance a jejich mzdy. Tato velmi rozsáhlá činnost je jeho parketa. Do toho já mu vůbec nemluvím,“ konkretizuje práci svého syna Milan Metelka. „Dohlížím taky na dodržování výrobních norem a kontrolu kvality výroby a výrobků. Mám na starosti i naši praktickou, každodenní spolupráci s firmou R. JELÍNEK, výrobní příkazy, objednávky, logistiku. Má pozice spočívá hlavně ve zdokonalení výroby, chodu a plynulosti, což každým rokem posouváme vpřed. V případě nutnosti jsem i skladník, navážím materiál, kontroluji skladové zásoby a skládám kamiony,“ doplňuje Jan.
Na Milanovi jsou vyšší manažerské činnosti, strategie a koncepce rozvoje firmy, příprava receptur a kontakt s vedením společností R. JELÍNEK. „Taťka má hlavní roli ve vývoji a rozhodování, určuje směr a má na starosti ekonomickou část firmy,“ popisuje Jan. „Každodenní provozní věci jsou mimo mou kompetenci. Do firmy jedu jednou za měsíc – když je valná hromada nebo správní rada,“ dodává Milan a vyzdvihuje synovu vlastnost, která se pro funkci šéfa provozu skvěle hodí. „Je nesmírně pečlivý a vyžaduje maximální přesnost. Nikdy nepustí něco, co by neodpovídalo standardu výrobku. A touto vlastností také firmě dokáže ušetřit nemalé prostředky,“ chválí Milan Metelka.
Stěhování firmy bylo pro Jana prubířským kamenem
Teď už se otec se synem doplňují bez problémů, ale začátky nebyly pro Jana jednoduché. Milan jej totiž „hodil do vody“, když na něm nechal v roce 2015 stěhování likérky z Moravských Prus do Vizovic. „Bylo to náročné. V některých chvílích jsem si i myslel, že to nezvládnu,“ přiznává Jan. Sílu mu ale nakonec vždy dodalo vědomí toho, co dokázal jeho táta, který vybudoval úspěšný podnik od nuly. „Řekl jsem si, že prostě musím. Když jsem si vzpomněl, čeho taťka dosáhl, nesměl jsem to vzdát. Je pro mě velkým vzorem a já chci, aby na mě mohl být pyšný a abych si mohl říct, že jsem rodičům aspoň zčásti vrátil to, co oni udělali pro nás,“ popisuje svou motivaci.
Že stěhování likérky nebylo pro Jana jednoduché, si Milan uvědomuje. „Byla to zkouška ohněm, uznávám. Rodina i kamarádi mi to rozmlouvali, ale já jsem rád, že jsem to udělal. Myslím, že si díky tomu získal i respekt zaměstnanců. Všichni vědí, že si prošel stěhováním firmy, že ho úspěšně zvládl a že dobře zvládá i provozní věci. Svou práci dělá dobře a nemám vůbec důvod do toho zasahovat,“ je přesvědčený zakladatel likérky.
Je tedy jejich spolupráce harmonická? Neexistují třecí plochy? Jan uznává, že v minulosti to nebyla vždy pohádka. „Když jste mladší, nechcete si nechat poradit od rodičů a myslíte si, že vaše názory jsou lepší. S odstupem času ale zjistíte, že rodiče mají v řadě věcí pravdu a že to s vámi myslí dobře,“ říká smířlivě. Milan se zase naučil svému synovi do ničeho nemluvit. „Dělalo by to zlou krev. Když ale Honza dnes vycítí, že by něco sám nezvládl stoprocentně, nemá problém zeptat se, co by měl udělat. V tu chvíli já jsem připravený mu poradit, ale sám od sebe do ničeho nevstupuji. Všechno si řídí Honza sám,“ doplňuje. Parametry rodinné spolupráce jsou už prostě nastavené a oboustranně akceptované. „Jsme naladění na stejnou názorovou vlnu, navzájem se doplňujeme a dokážeme vždy v klidu rozhodnout ve prospěch likérky,“ pochvaluje si Jan.
Zkušenosti z provozu a praxe se hodí při vývoji novinek
Rodinnému tandemu to dobře funguje. Přesto zůstává jedna oblast, kterou Jan dosud neprobádal a která je výhradní doménou Metelky staršího – samotné likérnictví, příprava receptury nového produktu. „Je trochu škoda, že se v této oblasti neorientuje, ale co se dá dělat. Má zase jiné přednosti. Já se zatím do důchodu nechystám, takže tohle má čas,“ komentuje Milan. „Vím, že bych se měl učit i tyto věci, naslouchat a dokázat to, co umí taťka, ale zatím se v tom nevidím. Věřím, že ta správná chvíle nastane,“ míní Metelka mladší.
Na vývoji rumu Black Stamp se tedy Jan přímo nepodílel. Jeho péče o výrobu a distribuci je však ve sledu všech činností spojených s uvedením novinky na trh nezastupitelná. „Nový produkt vzniká ve spolupráci hlavně táty a designéra Jana Herynka. A na Black Stampu, čajovém likéru Tea Spirit, ale i dalších našich likérech se ukazuje, jak je tato spolupráce přínosná. Dokážou vytvořit velké věci,“ obdivuje Jan Metelka. Jeho zkušenosti z provozu a obchodní praxe jsou přesto pro firmu velmi důležité. „Návrhy na redesign a nápady předávám Janu Herynkovi, který se je snaží zakomponovat do našich novinek. Naposledy to bylo u MILKY a nové řady SHAKERŮ,“ doplňuje.
Likérku Metelka tvoří co do počtu členů skromný tým, který je však propojený o to pevnějšími vazbami. Naplňuje beze zbytku představu o rodinné firmě. „Každý z nás plní svoji úlohu ve firmě a snažíme se o co nejlepší práci,“ vyjadřuje Jan Metelka krédo, se kterým by jistě jeho dědeček Bohumil souhlasil.