blendovaný jamajský rum Black Stamp Rum

Black Stamp Original

Vynikající blendovaný jamajský rum z destilátů stařených průměrně pět let v sudech z bílého dubu. Má plnou a intenzivní rumovou chuť a vůni sušeného ovoce. Black Stamp je vyrobený na počest Bohumila Metelky.

PTP černý baron Metelka

Černý baron Metelka

Černou známku, anglicky Black Stamp, posílali piráti jako vzkaz odsouzenému k trestu smrti. V padesátých letech dostal od komunistického režimu svou černou známku syn zakladatele naší likérky. Jako tzv. černý baron musel na vojnu kvůli svému třídnímu původu do černouhelných dolů. Tento jamajský rum je vytvořen na počest Bohumila Metelky, jehož životní příběh nechceme v naší rodinné tradici zapomenout.

Bohumil METELKA in memoriam

Bohumil Metelka na snímku první zleva


Jsem také Černý baron – Jan Metelka a Milan Metelka ke kampani Black Stamp Rum

Jsem také černý baron · na počest Bohumila Metelky (Jan a Milan Metelkovi, vnuk a syn)


Osud rodiny Metelkovy by totiž mohl posloužit jako modelový příklad toho, jak politické poměry v průběhu 20. století zasahují do životů obyčejných lidí. Všechno začalo v roce 1934, kdy se tehdy 32letý Antonín Metelka rozhodl, že rozšíří nabídku nápojů ve svém hostinci a kromě „cizích“ destilátů bude zákazníkům rozlévat i vlastní likéry a lihoviny. Se synem Bohumilem pak začal s výrobou. Nejdřív jen pro svou potřebu, ale s rostoucí oblibou rozváželi výrobky po celé jižní Moravě. Hospodští a obchodníci u nich nakupovali tehdy oblíbené značky – Režnou, Rum, Griotku, bylinný likér Praděd, jemný hořký likér Wolga, Rosbašský likér nebo Liqueur de Chartreuse. Metelkovi jim ale dodávali taky produkty vyrobené podle originálních receptur – například speciální bylinný likér pro lovce Hubertus.

Rozmach značky v roce 1940 utnula druhá světová válka. Z důvodu vysoké spotřeby pro válečné účely totiž byly zavedeny příděly lihu. Na úspěchy svého otce chtěl hned po válce navázat Bohumil Metelka, který v roce 1947 absolvoval pražskou likérnickou školu. Jenže smělé plány vzaly hned o rok později za své. Komunistický režim totiž po roce 1948 zlikvidoval veškeré soukromé podnikání. V roce 1950 rozhodli, že na alkohol bude státní monopol a to znamenalo konec pro všechny soukromé firmy. Antonín Metelka přišel o licenci, výrobnu převzala státní společnost a později byla úplně zrušená.

Nezůstalo však jen u likvidace úspěšného rodinného podniku. Mladého, sebevědomého a optimistického Bohumila Metelku bylo nutné srovnat a převychovat. Jako důkaz „buržoazního“ chování a cílené provokace přitom komunistům stačilo už to, že si do prvomájového průvodu vyšel v tenisovém úboru. A tak ve stejném roce, kdy rodině vzali likérku, poslali mladého Bohumila do ostravského dolu Hedvika. Tvrdou prací jej tady „převychovávali“ více než tři roky. Zaškatulkování mezi politicky nespolehlivé osoby výrazně ovlivnilo i jeho další život a později i životy členů jeho rodiny. Po návratu mohl v pohostinství pracovat jen na nejnižších pozicích – jako hospodský nebo řadový číšník. Až o desítky let později se mu podařilo získat zaměstnání v důstojnické restauraci vyškovské posádky.

Podnik nesoucí jméno Metelka tak mohl oživit až Bohumilův syn Milan. Pustil se do toho s vervou sobě vlastní v roce 1991, a to přesto, že mu to táta rozmlouval. Nenechal se zviklat a podařilo se mu prosadit nápoje s jedinečnou chutí a nepřehlédnutelným logem nejen na domácím, ale díky spojení se společností Rudolf Jelínek také na zahraničním trhu. Přesto si likérka stále uchovává svůj rodinný charakter a klade důraz na historii a tradici značky a na okolnosti, které její zrod a fungování provázejí. Vývoj rumu Black Stamp je toho dalším důkazem.


blendovaný jamajský rum Black Stamp Rum

Jamajka a rum k sobě patří stejně neodmyslitelně jako k Francii víno, Rusku vodka nebo k České republice pivo. Pro všechny tyto „národní“ nápoje ale platí, že jejich velmi kvalitní příklady mohou vzniknout i jinde. Black Stamp od společnosti METELKA je toho pádným důkazem.

Milan Metelka vytvořil vynikající blendovaný jamajský rum z destilátů stařených průměrně pět let v sudech z bílého dubu. Nemohl by samozřejmě nést přívlastek „jamajský“, kdyby se k jeho výrobě nepoužívala kvašená melasa z cukrové třtiny a tradiční destilační metoda zvaná Pot Still. Tak jako jiné jamajské rumy také Black Stamp dosahuje lehké sladkosti a krásné tmavé barvy přimícháváním zbytku melasy do finálního produktu. I znalci pak na výsledném produktu likérky METELKA oceňují jeho plnou a intenzivní rumovou chuť a vůni s jemným nádechem směsi sušeného ovoce.

Přestože je Black Stamp vůbec první pravý třtinový rum s etiketou METELKA, společnost má s výrobou tradičního nápoje přezdívaného „krev Karibiku“ bohaté zkušenosti. Jedinečné schopnosti Milana Metelky totiž pro tvorbu receptury pravého rumu využilo již několik renomovaných značek. Při přípravě Black Stamp své vědomosti zúročil.

Víte, že si můžete koupit Black Stamp Original přímo v našem e-shopu?

KOUPIT


blendovaný jamajský rum Black Stamp Rum

blendovaný jamajský rum Black Stamp Rum
blendovaný jamajský rum Black Stamp Rum

Tea Spirit je lahodný čajový a medový likér s brandy
Tea Spirit

Další projekt

Zobrazit vše