Milan Metelka: Energii, s níž jsme soutěž pořádali poprvé, cítím i po dvaceti letech

Milan Metelka: Energii, s níž jsme Metelka Cup pořádali poprvé, cítím i po 20 letech

Když před více než dvaceti lety zavolal tehdejší ředitel Integrované střední školy ve Slavkově u Brna Miloš Žoček Milanu Metelkovi, zřejmě ani jeden z pánů netušil, že tímto rozhovorem začíná dlouholetá a oboustranně přínosná spolupráce. Dospěli totiž k rozhodnutí pořádat juniorskou barmanskou soutěž. Dohodli se, že slavkovská škola do společného projektu přispěje logistikou, zázemím a organizací, vyškovská likérka jej zaštítí svým jménem, dodá produkty pro soutěžící a sponzorsky přispěje na realizaci. Přestože Miloše Žočka vystřídali za dvě desetiletí dva nástupci, tradici Metelka Cupu nezpochybnili, naopak ji dále rozvíjeli.

„S panem ředitelem Žočkem jsme se rychle domluvili na spolupráci. Je už bohužel po smrti, ale byl to obrovský srdcař, který pro slavkovskou školu hodně udělal,“ uznává Milan Metelka. Samotná organizace vždy stála především na učitelce Marii Novoměstské. „To je po celých dvacet let taková dobrá duše celé soutěže,“ oceňuje přínos dnes již bývalé učitelky slavkovské školy.

Svou vlastní úlohu vnímá jako konzultační, dodavatelskou a sponzorskou. „Pokaždé se domlouváme, z čeho budou soutěžící míchat, kolik toho potřebují a jakým způsobem se budu podílet na realizaci. Finanční otázka je však v tomto případě podružná, protože je pro mě ctí, že svým jménem a naší firmou můžu zaštítit soutěž, která prokazatelně pomáhá studentům k získávání důležitých zkušeností a také v osobním rozvoji. Metelka Cup je již sledovanou a očekávanou soutěží se skvělým renomé a to je pochopitelně přínosné i pro značku Metelka,“ pochvaluje si majitel likérky. Velká událost je to podle jeho mínění i pro slavkovskou školu, protože na přípravě a průběhu soutěže se podílí nejen soutěžící studenti a jejich pedagogové, ale také řada dalších studentů, kteří chystají občerstvení nebo jen pomáhají s péčí o hosty.

„Nedopustili, aby soutěž skomírala, měli o její pokračování velký zájem. Dokázali a stále dokážou pro Metelka Cup strhnout studenty a díky tomu jsme nepřišli o přívětivou rodinou atmosféru a ani o pozitivní energii, s níž jsme kdysi začínali. Tu energii, s níž naše soutěž před dvaceti lety vznikla, stále cítím,“zdůrazňuje Milan Metelka.

 

Milan Metelka si uvědomuje, že barmanská soutěž nesoucí jeho jméno za uplynulých dvacet let ušla obrovský kus cesty od komorní školní soutěže k profesionálně organizovanému podniku. „Úroveň se rok od roku zvyšuje. Z restaurace a tělocvičny jsme se přestěhovali do reprezentativního prostředí Golf Resortu Austerlitz, soutěžící mají k dispozici profesionální vybavení na nejvyšší úrovni a vlastně každý účastník si odveze nějakou cenu. Obrovskou prestiž zaručuje také zařazení Metelka Cupu mezi podniky zaštiťované Českou barmanskou asociací,“ vyjmenovává ve zkratce historické milníky Metelka Cupu. „Zlepšování je ale vlastně nutnost, protože musíme obstát i v konkurenci jiných soutěží,“ dodává s úsměvem.

Majitele likérky těší, že myšlenku a pořádání Metelka Cupu podporovali a posouvali dál i ředitelé, kteří slavkovskou školu vedli po Miloši Žočkovi, tedy Josef Smékal a současná ředitelka Vladislava Kulhánková.