Likérnictví se rod Metelků věnuje již v třetí, respektive ve čtvrté generaci. Nápoje s tímto jménem popíjejí zákazníci více než osmdesát let. Tradici založenou v roce 1934 Antonínem Metelkou připomínají následovníkům archivní fotografie a také původní etikety.
Nedochovalo se jich bohužel mnoho, ale těch několik, které rodina střeží jako oko v hlavě, vypovídá především o – na svou dobu – bohaté a pestré nabídce dobrého pití. Antonín Metelka, který vystudoval brněnskou hotelovou školu a pracoval v pohostinstvích ve Vyškově, Bučovicích a Brně, dodával zákazníkům režnou, rum, griotku, bylinný likér Praděd, jemný hořký likér Wolga, Rosbašský likér, Liqueur de Chartreuse, speciální bylinný likér pro lovce Hubertus a další oblíbené lihoviny a likéry. A to byl přitom majitelem vyškovské hospody, který chtěl „jen“ nabídnout něco navíc. Původní etikety ale vypovídají také o velké dávce estetického cítění zadavatele. Však posuďte sami…
Chartreuse je francouzský bylinný likér se silně kořeněnou chutí. Vyrábí se ze 130 horských bylin a vínovice. Recept na tento likér údajně získali roku 1605 mniši kartuziánského řádu od maršála Francoise ďEstrées. Přezdívá se mu zelený oheň. Existuje v zelené a slabší žluté variantě. Lidově se likér nazývá také šartrezka. Tohoto označení je použito například ve filmu Stín kapradiny nebo v seriálu Byli jednou dva písaři.
—
Praděd je nazlátlý bylinný likér sladké, jemně hořké chuti, jehož historie sahá až do roku 1877. Tehdy jej začal vyrábět krnovský výrobce likérů Siegfried Gessler. S likérem slavil velký úspěch nejen v Rakousku-Uhersku. Rodina však o likérku přišla a posléze byla začleněna do státního podniku, který v 90. letech zkrachoval. Ochranné známky v roce 2005 zakoupila firma Rudolf Jelínek a výrobu Pradědu obnovila.