Terezie Macíková: Líbí se mi, že jsme malá rodinná firma

Terezie Macíková - tým likérky Metelka

Bývá to častý marketingový fígl. Ačkoliv je firma součástí obřího koncernu, etikety výrobků se snaží o výjimečnosti zákazníky přesvědčit velkými písmeny vyvedeným sloganem „rodinná firma“. Viněty lahví likérky Metelka se touto informací nijak výrazně nechlubí, a to přesto, že by bezpochyby mohly. Rodinný charakter této značky přitom nespočívá jen ve faktu, že ji vedou otec se synem. Blízké a příbuzenské vazby se prolínají i nepočetným kolektivem zaměstnanců. Potvrzuje to i případ Terezie Macíkové.

„O práci v likérce Metelka jsem se dozvěděla od mé tety, která tu pracuje už delší dobu.“

Do likérky nejdřív chodila jen na brigádu. „Brigádně jsem byla zaměstnaná zhruba tři měsíce, a pak mě oslovil ředitel, jestli nechci pracovat na plný úvazek, protože se uvolnilo místo,“ vzpomíná. Teď už je u Metelků třetí rok a její práce se skládá z několika různých úkonů. „Obsluhuji linku, zároveň seřizuji stroje a občas zastupuji vedoucí směny,“ popisuje svou náplň mladá žena, která má pracovní zkušenosti i z logistického centra v Holandsku. „V Holandsku byl stabilní kolektiv, tady se mi zase líbí, že je to malá rodinná firma,“ srovnává Terezie.

K zahození ale samozřejmě není ani předmět podnikání likérky. Za tři roky působení u Metelků si snad ani nešlo některý z produktů neoblíbit… „Chutná mi rum Black Stamp, protože je to jediný karibský rum ve výrobě,“ vybírá si svého favorita Terezie, která volný čas nejraději tráví se svým psem na procházkách. „Baví mě cestování a zahradničení, nebo jen prosté toulání se lesem,“ přiznává.

A co velikonoční tradice? Říká jí něco barvení velikonočních vajíček, pečení mazanců, šlehání dívek upletenou pomlázkou, polévání vodou nebo třeba vysévání obilí? „Dříve jsem tyto tradice dodržovala, ale už nějakou dobu začíná tento zvyk mizet u nás i v okolních vesnicích. I přesto stále barvím dál vajíčka a čekám, jestli si pro ně někdo přijde. Ale nikdo nepřichází, jen pár členů rodiny,“ říká s úsměvem.