Baťa, Škoda, Kolben, Thonet, Moser – světoznámé firmy nesoucí jména svých zakladatelů, jejichž úspěch vycházel a vychází z dlouholeté tradice a kvality výrobků. Likérka Metelka staví na stejných základech. Na předávání vědomostí, zkušeností, řemesla a solidního přístupu k zákazníkovi z otce na syna.
Současný šéf Milan Metelka je zástupce třetí generace moravské rodiny z Vyškova, která se likérnické výrobě věnuje s vynucenými přestávkami více než osmdesát let.
Začalo to Wolgou, Režnou a Rosbašským likérem
Všechno začalo v roce 1935, kdy se tehdy 32letý Antonín Metelka rozhodl, že rozšíří nabídku nápojů ve svém hostinci a kromě „cizích“ destilátů bude zákazníkům rozlévat i vlastní likéry a lihoviny. V odlehlých prostorách pak se synem Bohumilem začal s výrobou. Nejdřív jen pro svou potřebu, ale postupně, s rostoucí oblibou, rozváželi výrobky po celé jižní Moravě.
Tablo absolventů likérnické školy 1946-1947 i s Bohumilem Metelkou (označen červeně)
Hospodští a obchodníci u nich nakupovali tehdy oblíbené značky – Režnou, Rum, Griotku, bylinný likér Praděd, jemný hořký likér Wolga, Rosbašský likér nebo Liqueur de Chartreuse. Metelkovi jim ale dodávali taky produkty vyrobené podle originálních receptur – například speciální bylinný likér pro lovce Hubertus, na jehož popularitu navázal dnešní majitel firmy před koncem druhého tisíciletí svým Saint Hubert´s Liqueurem.
Dva totalitní režimy utnuly rozvoj značky
Šíření dobrého jména a odbytu v roce 1940 poprvé utnula druhá světová válka. Z důvodu vysoké spotřeby pro válečné účely totiž byly zavedeny příděly lihu. Těsně po válce se na předchozí úspěchy svého otce snažil navázat čerstvý absolvent likérnické školy Bohumil Metelka. Ani jemu ale historické události a politické klima nedopřály naplno rozvinout možnosti likérky.
Komunistický režim po roce 1948 zlikvidoval veškeré soukromé podnikání. V likérnickém oboru výrobu převzal stát a privátní firmy přišly o licenci. Výrobna Metelkových byla po několika letech v rukou státu úplně zrušená.
A nejen to – Bohumila Metelku komunisti v roce 1950 označili za příslušníka „nežádoucí buržoazní mládeže“ a poslali jej mezi černé barony, tedy do táborů PTP (pomocné technické prapory). Za svobodné myšlení zaplatil třemi roky života. Jako politicky nespolehlivou osobu jej „převychovávali“ tvrdou prací v ostravských dolech.
Z Moravských Prus na zahraniční trhy
Firmu tak mohl oživit až po roce 1989 Bohumilův syn Milan. Vědomosti a zkušenosti předávané přes dvě generace začal uplatňovat v roce 1992, kdy v Moravských Prusích nedaleko Vyškova otevřel rodinnou likérku.
Přestože se podniku dařilo, v roce 2009 učinil Milan Metelka strategické rozhodnutí, které značce zajistilo rozvoj a stabilitu do budoucnosti. Firmu převedl na akciovku, v níž má třetinový podíl společnost s celosvětovým renomé R. Jelinek Group SE. Přímo ve vizovickém areálu Rudolf Jelínek navíc Metelka otevřel vlastní výrobnu a laboratoř. Smlouva o dovozu a distribuci pak pomohla nápojům s logem Metelka prosadit se mnohonásobně více na zahraničních trzích. V roce 2013 se společnost Rudolf Jelínek ujala i distribuce Metelkových likérů a lihovin na domácím trhu.
Přesto si značka Metelka uchovává rodinný charakter. Nejen že ji stále ze dvou třetin rodina ovládá, ale Milan Metelka si přímo ve firmě vychovává svého možného nástupce. Svému staršímu synovi Janovi totiž svěřil funkci provozního ředitele. Budoucnost rodinné likérky Metelka by tak mohla být na dlouho zajištěná.
1934 Antonín Metelka zakládá rodinnou likérku Metelka.
1940 Zastavení provozu. Z důvodu vysoké spotřeby pro válečné účely byly zavedeny příděly lihu.
1946 Obnovení činnosti. Společnosti se ujal Bohumil Metelka.
1948 Komunistický převrat vedl ke zrušení likérky Metelka. Výrobu alkoholu převzal stát a privátní firmy přišly o licenci.
1950 Bohumil Metelka jako údajný člen „buržoazní mládeže“ poslán komunistickým režimem na tři roky do táborů PTP.
1991 Milan Metelka znovu otevírá v Moravských Prusích rodinnou likérku.
2009 Likérka se stává akciovou společností s třetinovým podílem společnosti R. Jelinek Group SE.
2013 Společnost Rudolf Jelínek zastupuje značku Metelka i na českém trhu.
2015 Otevření nové výrobní haly v areálu firmy Rudolf Jelínek ve Vizovicích.