Legenda o svatém Hubertu

Legenda o svatém Hubertu

Že je svatý Hubert patronem lovců a myslivců je skutečnost všeobecně známá, ale důvod tohoto spojení už v dnešní době tolik známý není.

Hubert se narodil mezi lety 656 a 658 ve francouzském Toulouse a zemřel roku 728 poblíž Bruselu v Belgii. První biskup Liége a „Apoštol Arden“, jak je přezdíván, pocházel z šlechtické rodiny. Jako mladík byl poslán ke královskému dvoru do Paříže. Stejně jako ostatní šlechtici byl vášnivým lovcem a účastnil se všech honů pořádaných u dvora. Oženil se s Floribanou, která však při porodu zemřela. Hubert se pak uchýlil do hlubokých ardenských lesů, kde se oddával lovu.

Legenda praví, že při lovu na Velký pátek uviděl uprostřed lesů majestátního jelena, který měl mezi parožím zářící krucifix. V tu chvíli k němu promluvil hlas, který se jej ptal: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř. Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“

Hubert se po tomto zážitku obrátil na víru. Vzdal se všech světských radovánek, majetek rozdal chudým a brzy se stal předním duchovním v diecézi a později také biskupem.
Coby ochránce lovců jej začali nejdříve uctívat v Belgii, pak v Holandsku a v Německu. U nás se jeho kult rozvinul na konci 17. století. Velkou zásluhu na tom má František Antonín hrabě Sporck, jehož jméno je spojeno s vybudováním Kuksu.

Patronovi myslivosti jsou zasvěceny kostely a kaple po celé České republice, například ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, Karlově Studánce na Bruntálsku nebo v Benecku v Krkonoších. Nejznámější je ale zřejmě kaple svatého Huberta, která je jednou ze staveb Lednicko-valtického areálu. Novogotická trojboká kaple je nejmladší stavbou proslulého krajinného celku při hranici s Rakouskem, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jedním ze skvostů značky Metelka je originální bylinný likér Hubertus.

Nápoj s nezaměnitelnou a bohatou chutí bylinek a ovoce lze bez nadsázky označit za rodinné stříbro likérky. Jeho počátky se totiž tradují již od roku 1937, kdy Antonín Metelka, zakladatel likérnické tradice rodu Metelků, vytvořil na žádost mysliveckého spolku recepturu pro likér Hubertus. Ve svém snažení dospěl k poměrně složité kombinaci bylin, ovocných šťáv a destilátů. To téměř znemožňuje napodobení nápoje. Likér si díky tomu stále zachovává chuťovou originalitu.

„Likér Hubertus je synonymem pro prvotřídní kvalitu a nezapomenutelný zážitek z jedinečné směsi bylinných vůní a chutí.“

K tradici bylinného likéru se vrátil vnuk zakladatele Milan Metelka v roce 2002, kdy si firma připomínala deset let novodobé existence. Pro potěchu majitele a zaměstnanců bylo vyrobeno jen několik litrů likéru s původní recepturou z roku 1937. Ohlas byl ovšem natolik pozitivní, že přiměl vedení likérky obnovit značku produktu a zařadit ji po desetiletích znovu do firemního portfolia.

Základ nenapodobitelného likéru zůstává stále stejný: macerát mnoha bylin a koření a směs ovocných šťáv a destilátů. Ve výsledné chuti harmonicky zaznívají tóny levandule, anděliky lékařské, skořice, zázvoru, anýzu a směsi citrusových plodů. V nové variantě likéru HUBERTUS jsme recepturu vylepšili o destilát z bylin a koření. Finální bohatou a sametově hladkou texturu nápoj získává díky staření v dubových sudech po sherry.

Hubertus Metelka v dárkovém balení s krabičkou v ceně zakoupíte nyní exkluzivně pouze v našem e-shopu: https://metelka.cz/produkt/hubertus-metelka/