V březnu roku 2017 požádal ministr kultury o zápis modrotisku do Reprezentačního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Na formulování žádosti, kterou Česká republika podala spolu se Slovenskem, Rakouskem, Německem a Maďarskem, se připravovali celé dva roky i v posledních dvou fungujících modrotiskových dílnách u nás – Jiřího Danzingera staršího v Olešnici a Františka Jocha ve Strážnici. Museli se například zavázat, že zachovají technologické postupy a že jsou schopni zajistit pokračovatele dílny.
O udělení prestižního titulu se rozhodne pravděpodobně v roce 2018. Pokud bude verdikt kladný, ve Strážnici i Olešnici budou nadšení. „Byla by to pro nás velká čest. Je to nejvyšší ocenění, jakého můžeme dosáhnout. Ale zároveň by to byl velký závazek. Určitě nezpychneme, jde nám hlavně o pokračování v tradici a udržení tohoto řemesla,“ uvedl již dříve Jiří Danzinger starší.
Strážničtí zase věří, že by zápis na seznam UNESCO pomohl jak popularizaci, tak udržení tradice modrotisku. „Seznam UNESCO by určitě pomohl udržení výroby, už jen proto, že by se o nás dozvědělo více turistů,“ řekla dcera nynějšího spolumajitele dílny Iva Bartošková.
Jižní Morava už přitom v seznamu UNESCO figuruje čtyřmi položkami: Lednicko-valtickým areálem, vilou Tugendhat v Brně a nehmotnými památkami Jízdou králů a mužským tancem Slováckým verbuňkem.