Zdeňka Dorničáková: Do práce chodím stejně ráda jako domů

Zdeňka Dorničáková

Vidět za sebou kus dobře odvedené práce je jeden z nejhezčích pocitů. Zjištění, že čas, který jsme v zaměstnání strávili, a energie, již jsme vynaložili, má nějaký výsledek a pozitivní dopad, je pro každého uspokojující a zároveň motivující. Platí to pro všechny profese – pro vědce, řemeslníky nebo pro pracovníky likérky. Přiznává to i Zdeňka Dorničáková, která v likérce Metelka pracuje již pět let jako vedoucí stáčírny. „Vidět vyskládané lahve s etiketou Metelka na pultech obchodů je jedna z nejpříjemnějších věcí na mé práci,“ říká pětačtyřicetiletá pracovnice rodinné likérky.

Také její případ potvrzuje, že označení Metelkovy společnosti přívlastkem „rodinná“ není marketingový výmysl. O práci v likérce se totiž dozvěděla od syna Lukáše, který zde pracuje jako likérník. Co ji na možném angažmá v likérce lákalo? „Byla to jednoduchá volba. Malá firma, kolektiv, ve kterém se vždy dokážou mezi sebou lidé domluvit, a v neposlední řadě velmi lidský přístup mého nadřízeného i samotného majitele firmy. Není nic lepšího, než když člověk chodí do práce stejně rád jako domů,“ pochvaluje si Zdeňka Dorničáková.

Její role je od začátků ve firmě stejná. Povinností vedoucí stáčírny je v první řadě zajistit plynulý chod linky a s tím související počet pracovníků. „Kromě několika kmenových zaměstnanců u nás pracují i brigádníci. Vše je zapotřebí sladit,“ vysvětluje. Když již nápoje skončí v láhvích, Zdeňka Dorničáková zodpovídá za to, že budou mít správný objem, v pořádku budou uzávěry, datum výroby nebo že bude správně umístěná etiketa. „Sleduji celý proces stáčení a balení jednotlivých výrobků. Konečný vzhled je velmi důležitý. Všichni víme, že obal prodává,“ uvědomuje si. Musí se ale vyznat i v technice, protože pomáhá s nastavováním i seřizováním všech strojů ve výrobě.

Radost má nejen z bezchybných produktů v regálech obchodů a z dobře fungujícího kolektivu, ale také z toho, že může být u zrodu nových výrobků. „Patřím mezi lidi, kteří je ochutnávají jako první, a můžu tak svým názorem do jisté míry ovlivnit jejich budoucí vývoj. A moc mě těší, že jsem mohla představit firmu své rodině a známým, kterým naše likéry a lihoviny chutnají,“ dodává.

Produkty likérky Metelka nevnímá Zdeňka Dorničáková jen jako součást svého zaměstnání, ale také jako zákazník. Nejradši má přitom Moravský Vaječný. „Dříve jsem si vždy vaječný likér míchala sama, protože na trhu jsem neobjevila žádný, který by mi chutnal. Překvapilo mě proto, že firma Metelka, kterou jsem před tím neznala, vyrábí něco tak lahodného a především chuťově podobného, jako je domácí vaječňák. Vřele ho všem doporučuji,“ má v portfoliu svého zaměstnavatele jednoznačného favorita.

Barvy, vůně a krásný vzhled jsou její vášní i ve volném čase. Miluje totiž květiny a všechno, co je s nimi spojené. „Není tedy divu, že většinu volného času trávím na zahradě, kde se starám o své rostlinky, ale i o její celkovou podobu a úpravu. Momentálně se už moc těším na nadcházející slunečné dny,“ usmívá se Zdeňka Dorničáková.