Bylinky patří k lihovarnictví prakticky od počátku. Tinktury využívající alkohol neměly za úkol zvýraznit chuť, ale léčit. Receptury bylinných likérů bývaly tajné a přísně střežené, a to dokonce i v klášterech, jako tomu bylo u benediktinů v Normandii. Nezřídka se v bylinných likérech objevovaly i desítky macerovaných nebo digerovaných bylin a hledaly se elixíry zdraví. Jejich účinek pomáhal na záněty i žaludeční obtíže.
Sběr bylin souvisel i s fází měsíce. Pokud dorůstal, sbíraly se nadzemní části bylin, při ubývajícím pak kořeny nebo cibule. Hlavně měl ale měsíc vliv na uchování bylinek – natrhané při dorůstajícím vydržely déle, při ubývajícím rády plesnivěly.
V anglosaské tradici je svit měsíce v případě lihovarnictví naopak spojen s nekalostmi, proto má domácí pokoutně vyráběná samohonka (za svitu měsíce) dodnes název moonshine.
Každý kalendářní měsíc je také obdobím jiného druhu bylin nebo jejich sběru. Jarní a letní počasí nahrává například šeříku, černému bezu nebo květu lípy. Zatímco ze slivovicí zalitého bezu a lípy se podomácku vyráběl po doslazení medem likér, šeřík je pověstný vínem. Přinejmenším v hudbě, v písni Jamese Sheltona, kterou nazpívala celá řada interpretů.
Bylinky ale mohou znamenat i společenskou příležitost. Třeba v Olomouci na Bylinkobraní, květnové sklizni bylin na louce Výstaviště Flora. S podporou statuárního města a dm drogerie akci organizuje Tomáš Driml.
Extenzivní louka ve Smetanových sadech je místem, které se každoročně promění v bylinkovou dílnu i laboratoř. „Bylinkobraní s výkladem a dílničkou je zaměřené na rodiny s dětmi a veškeré aktivity i pomůcky v rámci tohoto projektu jsou pro veřejnost zdarma,“ potvrdil Driml. Ten den jsou v olomouckém parku na stromech bylinkové básničky na obrázcích s vysvětlením jejich účinku, nebo bylinkové básně.
Lidé mohou na Bylinkobraní sbírat, co zrovna roste. Akci doprovází i ochutnávky sirupů a produkce farmářů.
Ať už v likéru, čaji nebo v sirupu, podstatou je vždy přírodní síla léčivých rostlin, bez které se neobejdeme. A ve všech případech se shodneme při užití i v přání svým společníkům u stolu: Na zdraví!