Sláva vítězům

Soutěž tea tenderů a barmanů Metelka Cup 2022

Dvacátý ročník Metelka Cupu ovládly barmanky z Poličky

Chlad a mlha. V golfovém resortu ve Slavkově u Brna nebylo ráno 10. listopadu vidět ani na druhou jamku. Možná by přišlo vhod něco teplého… A přišlo!

Desítky originálních receptů proměněných v teplé míchané nápoje naservírovali porotcům, návštěvníkům i kolegům soutěžící Metelka Austerlitz Cupu 2022. Na konci dne se budou radovat hlavně dívky z východočeské Poličky. Ale zdaleka nebudou samy. Tak pojďme pěkně popořádku…
Soutěž barmanů juniorů má striktní pravidla, na jejichž dodržování dohlíží porotci z České barmanské asociace. Už podle propozic je jasné, že Fancy Cocktail – Hot Drink musí být v rozmezí 9-44 centilitrů. Receptura musí obsahovat minimálně dva a maximálně čtyři alkoholické složky a jeden modifikátor (bitters, likéry, vermuty). Celkový součet alkoholických složek nesmí přesáhnout 4 cl v jedné porci.

Základem soutěžní receptury je použití alespoň jednoho centilitru rumu BLACK STAMP a i další použité alkoholické musí být z produkce společnosti Milan METELKA. Jako sirupy jsou přípustné pouze produkty Monin. Každý soutěžící připravuje tři identické porce a musí to zvládnout v časovém limitu osmi minut. No, a to jsme teprve na úplném začátku barmanské soutěže.

NERVOZITA

Nikdo už nedohlédne, co vše se muselo stát před tím, než se mladí barmani a teatendeři dostali za slavkovský pult. Zpravidla až půl roku příprav – vymýšlení receptu, ladění chuti, nácvik.
„Cestou sem jsem trochu bilancovala. Je to dvacátý ročník, ale kvůli přestávce vynucené pandemií mi to připadá, jako by byl první,“ vítala soutěžící ředitelka pořadatelské Integrované střední školy ze Slavkova u Brna Vladislava Kulhánková. Vyzdvihla, že Metelka Cup představuje setkávání těch, co baví vzdělávat mladé lidi, a mladých, které baví soutěžit a vzdělávat se. A také se potkávat se staršími kolegy. To vše se za ten den stalo.

„Vaše pracoviště je v tomto místě, plato si budete odkládat tady napravo. Snažte se, aby to nevypadalo tak, jako byste to pohodili. Vařič můžete mít na kterékoliv straně a budete mít vždy k dispozici konvici s nahřátou vodou. Věci nepokládejte na zem, tam patří přepravka, plato patří na stůl – jak jsme zvyklí v gastronomii,“ začali s posledními radami komisaři.
Vlastně nebyly úplně poslední. A zvláště ti, co si vylosovali první startovní místa, začínali pociťovat nervozitu.

Jedeme na dvě kola, obě startují stejně, takže stihneme osm soutěžících za hodinu. Soutěžící prezentuje své nápoje komisi a pak si jde uklidit svoje věci. Teplotu budeme měřit, měla by být vždy nad šedesát stupňů. Když bude mít 59,5 tak nejsme magoři, ale když 46 tak nás neukecáte…“ Pokračovala instruktáž. S vysvětlivkami, že servis je barový, soutěžící nemusí používat plato ani příručník, a nemusí servírovat z pravé strany.

„Čas se zapne při povelu start, který dá moderátor nebo komisař.“ A to už byla poslední rada. Pak někdo řekl: Start!

A v první soutěžní dvojici byl i Jakub Solanský z hotelové školy ve Frenštátu pod Radhoštěm. Zprvu je na něm vidět nervozita, když moderátor plnému sálu popisuje co a z čeho dělá, ale postupně se uklidňuje. Z reproduktorů se linou ingredience nápoje nazvaného Black currant Spirit: „Metelka Tea Spirit, rum Black Stamp, bio šťávy z černého rybízu a tekuté ovoce Cabernet Moravia, sirup Bergamot, koření kardamon a nakonec jedna zvláštnost, nakouření sklenice švestkovými pilinami…“ To vše prokládá moderátor i tím, že odtajňuje zájmy a záliby soutěžících nebo předešlé úspěchy.
V první řadě sedí i Jakubova učitelka praxe Jana Ranochová. Občas mu naznačí posunkem, co a by měl nebo mohl dělat. „Takovéto koučování není zakázané, je to jako povolený doping, ale Kuba se na mě ani nedíval,“ podotkla Ranochová.

„Nervozní jsem zpočátku byl, ale při míchání nápoje to pak ze mě opadá. Během přípravy už jsem bez stresu. Nějaké chyby jsem udělal, ale hodnocení bude snad dobré, předvedl jsem dobrý výkon,“ řekl. Hodnotí se podle pravidel České barmanské asociace. Sbírají se body, ale také odebírají. Penalizace je za čas i za ukápnutou vodu. Limit je osm minut. Teplota byla 75 stupňů. „Recept jsme vymýšleli na praxi společně s paní učitelkou, připravovali jsme se ve škole průběžně jednou týdně,“ popisuje mladík, který odhaduje, že v životě namíchal dvě stovky drinků. Na výsledek bude čekat, dokud svůj nápoj nepřipraví všech 27 soutěžících. S 205 body skončí na 11. místě.

SOUSTŘEDĚNÍ

Moderátor se už dávno věnuje jiným soutěžícím. „Použila Black Stamp, Moravský vinný punč, angosturu, hruškový a rybízový džus, karamelový sirup a z koření skořici a badyán. Přijela k nám ze Střední školy obchodu a gastronomie ze Zlína a mezi její záliby patří malování. Tak dneska nám tady namaluje tři krásné koktejly. Vy, co sedíte vepředu máte výhodu, že cítíte i tu vůni přípravy,“ odvádí svou práci moderátor XXXX.

Sledovat přitom hodnocení komisařů u bočních stolků je potutelná zábava. Když drink dostanou, tváří se, že jsou nad věcí, pak ho ale začnou zkoumat, očichávat, ochutnávat. Pokyvují hlavami, baví se mezi sebou, vytáhnou i teploměr. Je na nich vidět soustředění, možná větší než na samotných soutěžících. Něco si zapisují do tabulek a občas něco poznamenají směrem k hodnocenému vzorku nebo juniorskému barmanovi. „Tu lžičku raději takhle… Když už použijete rybízový džus, není taktické používat něco dalšího rybízového… Tady bych přidal teda… Máte hezké sklo i koktejl akorát je potřeba vše dotahovat do konce…Tady jsme na čtyřiceti šesti stupních, to je málo…“ Dá se občas zaslechnout útržky hodnotících hovorů.

Že hodnocení není nic jednoduchého, potvrzuje i jedna porotkyně Kateřina Vymazalová. Dnes pracuje v Praze, ale je absolventkou SOU a SOŠ Polička, což je pro ni při hodnocení poměrně delikátní situace. „Vlastně abych na ně nebyla moc hodná, tak jsem na ně přísnější na ostatní. Je pak těžké najít ten střed, ale snažím se být spravedlivá,“ zdůraznila Vymazalová.

Mezitím moderátor už publiku ukazuje starodávný servis, lžičky jako ze zámku i uháčkovanou dečku, kterou použije jako dekoraci Eliška Fleková z Poličky. „Ukážu, čeho všeho je Eliška schopna. Krásná práce! A u druhého stolu je Kristína Kornerová z Kaplice. Její drink se jmenuje Podzimní potěšení. Mně potěšila, že ho nazvala česky a nemusím se ztrapňovat svojí angličtinou,“ baví publikum moderátor. Pak ocení zdobení upečenou buchtičkou i podzimním listím. Sálem se ozývá občas potlesk, někdy i skandování.

Eliška Fleková domíchala a odprezentovala svůj nápoj Buns with Cream. „Připravuju se na soutěž dlouho. Jsem na maturitním oboru, tak praxi mám jenom jeden den. Vymýšlení drinku mi zabere dost času, ale díky paní mistrové docílíme toho, co chceme. Servis byl od babičky paní mistrové, lžičky ode mě a rozetky jsem háčkovala se svou babičkou,“ popsala Eliška. V té době ještě nikdo netuší, že mluví o vítězném drinku.

„Paradoxně, čím víc soutěží mám za sebou, tím větší jsou nároky. Poprvé jsem soutěžila bez trémy, od druhé soutěže jsem se rozklepala. Toto byl můj první teplý nápoj a byla jsem ještě víc nervózní než předtím,“ svěřila se Eliška Fleková.

ÚLEVA

A když jsme u těch receptů a míchání koktejlů. Studenti nesmějí konzumovat alkohol, takže výpomoc kantorů je při sestavování receptury nezbytná. Soutěžící juniorští barmani tak připravují něco, co sami neochutnají. To, co je nejčastěji na nich vidět po odprezentování nápoje, je úleva. V první chvíli je nejčastěji napadá: Mám to za sebou. Teprve o něco později se soustředí na to, jak vše dopadlo.

„Když odsoutěžíte, spadne z vás kámen, že to máte za sebou. I kdybych nevyhrála, ale dala do toho všechno, tak jsem sama se sebou spokojená,“ načtla svá soutěžní léta porotkyně Kateřina Vymazalová. Snaží se najít na všem pozitiva i negativa, protože jen zkušenost může soutěžící posunout.

„Ano, je to kompot, dočetl jsem se, že k tomuto čaji je nejvhodnější. Je hruškovo medový, protože v Tea Spiritu je med a hruškový, protože mám hruškový džus. A ten ořech je tam, aby povzbudil chuť medu,“ vysvětluje porotcům Šimon Lízal z místní školy. Nakonec v kategorii Tea Spirit skončí čtvrtý.

Horký drink se na soutěži servíroval i z lázeňského poháru, z nějž se pije jeho uchem. Samozřejmě od karlovarské účastnice. Nápad se líbil, ale přišly i výtky. „Neoznačené odměrky a naskákal mi čas za přípravu freshe. Ale že nápoj není v porcelánu vidět porotě nevadilo, spíš ten nápad kvitovali. Navíc viděli, z čeho se nápoj vyrábí,“ popsala svou první soutěž Melisa Mühlheimová.

Jako poslední jde namíchat Jamajský punč Barbora Kociánová z Prahy. Sálem se šušká, že je to favoritka, vítězka několika soutěží, extra třída. Los k ní ale milosrdný nebyl. Protože je 27. v pořadí, tedy lichá, bude soutěžit sama, ne ve dvojici. „Drink je zajímavý, je tam hodně rozmarýnu, přičemž je ovocnej,“ popisuje moderátor. V tu chvíli v konvičce začne nebezpečně růst pěna, čepice roste, už má na krajíčku… když do Barbory šťouchne porotce a upozorní ji na nebezpečí. Vše dobře dopadne.

„Byl to rychlý výkon, na hranici jednoho z nejrychlejších barmanů, protože atakujete hranici šesti minut. Moc rychlejších tady myslím nemáme,“ řekne pak garant soutěže Radek Poláček. A jestli nevadila ta pěna? Nevadila. Barbora to ještě stihla, průšvih by byl, kdyby to vybublalo ven. Napěnily to ty saponiny v ananasu.
„Na hodnocení to nemělo vliv. Bylo by mi trapné ji na to neupozornit, a pak ji za to strhnout body,“ dodal rozhodčí. Nakonec to bylo druhé místo.

EMOCE

Den plný míchaných nápojů i dojmů se nachyluje. Za okny mlhu vystřídala tma. Na řadě je vyhlášení výsledků. Postupně se v golfovém resortu vyvolávají jednotlivé kategorie a ocenění Metelka Austerlitz Cupu s letopočtem 2022. Je jich celá řada.

„Hodnocení musí být i takové, abychom mladé barmany namotivovali, aby příště přijeli,“ naznačuje garant soutěže Radek Poláček. Snahou je, aby nikdo neodjel s prázdnou.
Moderátor při vyhlašování hlavních výsledků zkušeně udělá malou dramatickou pauzu před tím, než řekne jméno vítěze celé soutěže. Nechá tam dvě tři sekundy napětí – a pak se sálem rozezní výbuch emocí!

„Nevěřila jsem tomu. Přemýšlela jsem, jestli se tak vůbec jmenuju, nebo se někdo jmenuje stejně jako já,“ řekla Eliška Fleková z Poličky. Je první! A vítězkou v kategorii Tea Spirit pak byla její spolužačka Gabriela Unčovská.

„Je to eufóóórie,“ radovaly se mladé barmanky i jejich kantorky. „Rozhodně bychom to ráno neřekly!“ Své recepty chtějí obě dívky používat i v budoucnu. „Určitě! Ve své budoucí restauraci nebo baru. Budeme ho mít spolu a učitelky k nám budou chodit utrácet peníze,“ smály se. A učitelky to potvrdily. „Budeme je chodit podporovat psychicky i finančně,“ prohlásily Petra Reslerová a Alena Stoklásková.

Junior Cocktail Competition CBA Metelka Austerlitz Cup se zúčastnilo 27 studentů odborných škol. Do soutěže Metelka Tea Spirit Austerlitz Cup 2022 se přihlásilo osm soutěžících.