Oblíbený nápoj na večírcích a předvánočních trzích. Základní ingrediencí je víno, do nějž se přidává alkohol, ovoce a koření. Takovou představu máme dnes o punči v našich zeměpisných šířkách. Platila by ale všude?
Za dovoz vděčíme anglickým námořníkům
Za typický doplněk vánoční atmosféry můžeme děkovat nejprve Indům a pak Angličanům. V Indii nápoj vymysleli. Slovo punč pochází z hindského výrazu pánč – pět jako počet ingrediencí, z nichž se tvořil – z alkoholu, citronu, cukru, vody (nebo čaje) a různorodého koření.
Díky Angličanům se pak punč rozšířil po světě. Jeho chuť totiž uchvátila námořníky a zaměstnance Britské Východoindické společnosti natolik, že si z Indie přivezli na začátku 17. století recept. V britských historických listinách se termín punč objevuje už v roce 1632. Tehdy se k výrobě punče používalo především víno nebo brandy. To se změnilo kolem roku 1655, kdy se do Evropy dostal jamajský rum a jeho obliba zrodila punč, jak jej známe dnes. Při vítězné cestě světem si v každé zemi původní recepturu trochu upravili podle národních chutí.
Punsch nebo Agua Loca
Při tradičních vánočních oslavách v Německu nesmí chybět punsch ze směsi několika ovocných šťáv s přídavkem vína či lihoviny. Německý feuerzangenbowle je punč z červeného vína a hořícího rumu, jímž se se polévá velká homole cukru, umístěná ve středu obří nádoby.
V Mexiku zase punči říkají agua loca čili bláznivá voda. Základem velmi sladkého pití je fermentovaná cukrová třtina, kterou doplňují mezcal nebo tequila. K této směsi se přidává agua fresca, slazený nealkoholický nápoj z ovoce, obilovin a vody. Sladký nápoj je zdánlivě neškodný, ale silné lihoviny umějí být velmi opojné…
Punč znají i na ostrově Réunion v Indickém oceánu, kde jej připravují z lokálně dostupných produktů – tedy z rumu, vanilky, manga nebo liči a třtinového cukru. V Koreji je zase tradičním punčem sujeonggwa vyráběná ze sušeného kaki (plodu tomelu japonského), skořice a zázvoru.
Jak to máme rádi my
U nás se připravuje z čaje (ovocného džusu nebo vody), červeného či bílého vína, tvrdého alkoholu a cukru. Samozřejmostí je ovoce a koření. Kromě citronu, pomeranče, jahod nebo ananasu si do punče přidáváme taky sušené ovoce, oříšky nebo mandle. Používá se taky citronová nebo pomerančová kůra.
Nápoj kořeníme skořicí, hřebíčkem, vanilkovým luskem, badyánem nebo kardamomem. V obchodech jsou ale běžně dostupné již hotové kořenící směsi. Punč by měl obsahovat zhruba 30 % alkoholu. O to se kromě vína stará nejčastěji rum, ale není výjimkou ani griotka, gin nebo armagnac.
Zkuste lahodný Metelkův punč
Ať už máte rádi punč v jakékoliv variaci, určitě vám zachutná i Moravský vinný punč z likérky Metelka. Jeho hlavní složkou je jakostní červené víno z jižní Moravy, které jej odlišuje od konkurenčních punčů. Vysoká hustota a chuťová vydatnost umožňuje připravit kvalitní teplý nápoj při ředění vroucí vodou 1:2 (například 100 ml vinného punče zalijeme 200 ml vroucí vodou). Lahodného výsledku ale dosáhnete i při ředění 1:3. Chuť a vůně nápoje je harmonická s převládající vůní po vanilce, tuzemském rumu a citrusových plodů.
Zdroj: Wikipedia, internet